Zgodovina
Zgodovina naše šole se pričenja s prvo generacijo, ki je zaključila šolanje junija 1951. leta. Šola je bila ustanovljena leta 1949 kot dvoletna administrativna šola. Zaradi izrednega zanimanja in številnih želja po vpisu se je leta 1961 združila z zavodom Administrativni tečaji v Šolski center za vzgojo pisarniških kadrov. To je bil zelo pomemben dogodek za razvoj administrativnih poklicev. Oče vseh teh prizadevanj in uspehov je bil nedvomno ravnatelj in kasneje direktor Drago Christof.
Kmalu so se pričeli tudi enoletni Višji administrativni tečaji, namenjeni izobraževanju višjega administrativnega kadra, ki naj bi bil sposoben za samostojno vodenje in organiziranje obsežnejše pisarniške administracije. Že leta 1962 se prične na Centru štiriletno izobraževanje za administrativnega tehnika, dvoletna Administrativna šola pa se je preimenovala v Stenodaktilografsko šolo.
Da bi sledili hitremu razvoju in novim potrebam, smo v devetdesetih letih zamenjali dve in triletna administrativna programa s tri in petletnim programom Podjetniškega poslovanja. Le tega smo ponovno posodobili v triletni program ADMINISTRATOR, z možnostjo nadaljevanja šolanja do izobrazbe Ekonomskega tehnika/PTI. Program Upravni tehnik smo leta 2000 prenovili in vključili v nov, izjemno sodoben program EKONOMSKI TEHNIK. Od šolskega leta 2008/09 izobražujemo ponovno prenovljene programe Ekonomskega tehnika, Administratorja in Ekonomskega tehnika/PTI, ki imajo strokovne module in več praktičnega izobraževanja.
U Lublan pr šestic …………….. ali 50 let
Smo generacija 1969-1973 (leta 1973 smo bile 4. a) vaše šole – takratne Upravno administrativne šole v okviru Šolskega centra za vzgojo pisarniških kadrov.
Letos je minilo 50 let od opravljene mature. Srečujemo se vsakih nekaj let. Letos pa je posebno jubilejno leto, zato smo odločile, da se oglasimo vaši oz. naši bivši šoli – profesorjem in dijakom. Letos smo se v novembru srečale U Lublan pr šestic.
50 let je dolga doba in veliko stvari se je spremenilo v naših življenjih. Še vedno pa imamo lepe spomine na tista najstniška leta, ko smo obiskovale vašo šolo, takrat so bili prostori v 4.nadstropju na Poljanski cesti. Istočasno je potekalo tudi 2-letno izobraževanje.
Ko smo končale srednjo šolo, so nekatere nadaljevale izobraževanje naprej, nekatere šele kasneje ob delu, nekatere so se takoj zaposlile. Opravljale smo seveda zelo različna dela na različnih vsebinskih področjih.
Bile smo iz različnih krajev od Postojne, Idrije, Novega mesta do Kamnika, in drugih….. pa seveda tudi Ljubljančanke. »Vozačice« so stanovale v DAČ-u, takrat smo domu tako rekle (Dom Anice Černejeve), ki je bil poleg šole. V isti zgradbi kot UAŠ je bila tudi Srednja trgovska šola in Srednja aranžerska šola. Že takrat je obstajala prostorska stiska.
Vsaka od nas ima v svojem spominu kakšen poseben dogodek. Vse pa se strinjamo, da smo toliko let nazaj imele prijateljski odnos, ni bilo prepirov, šikaniranj, nagajanja, žaljenja, preklinjanja, zato imamo čas šolanja v lepem spominu. Seveda smo tudi me včasih ušpičile kakšno neumnost in pri tem tvorno sodelovale.
Nekaj stvari je danes precej drugačnih: šolo so obiskovala le dekleta, ni bilo nalakiranih nohtov, ni bilo pretirano kratkih kril, glavna predmeta sta bila stenografija in strojepisje (vsa 4 leta), kasneje pa še Fono in stenodaktilografija. Popisale smo veliko stenografskih zvezkov. Danes v dobi moderne tehnologije to ni več potrebno, marsikdo še ni slišal za stenografijo. Nismo imeli telovadnice, športna vzgoja se je izvajala v avli šole, na betonski ploščadi pred šolo, na Ljubljanskem gradu, na Golovcu. Jedilnice oz. kuhinje ni bilo.
Računalnikov še ni bilo, zato smo se učile 10-prstno tipkati na pisalne stroje (še ne električne), ki so vidni tudi na fotografiij iz tistega časa. Pri urah strojepisja smo se učile tako, da nam je profesorica narekovala: »in a, in b, in c….«. to je še v živem spominu. Seveda ni bilo mobitelov, ni bilo interneta ipd…., ampak vse potrebne informacije so se vseeno uspešno širile na druge načine.
Srečujemo se vsakih nekaj let. Letos smo sklenile, da se bomo odslej srečevale vsako leto.
Druženje je bilo prijetno in z veliko smeha, barve naših las so postale svetlejše, naravnih barv. Imamo druge priimke, imamo otroke, vnuke. Vse smo že upokojenke. Nekatere se zdaj ukvarjajo s planinarjenjem, folkloro, pojejo v pevskih zborih, hodijo v naravo, kolesarijo, plavajo, telovadijo, obiskujejo opero, pomagajo v raznih športnih in upokojenskih društvih in čas nam vsem prehitro teče.
Ravno letos nas ni bilo na srečanju veliko, saj so imele nekatere obveznosti, nekaj pa jih je zbolelo.
Toliko o naši generaciji.
In za konec vam sporočamo:
Mlada leta prehitro minejo. Uživajte življenje, ohranjajte prijetne medsebojne odnose, bodite solidarni, in ob tem SE TUDI PRIDNO UČITE, ker vam znanja in izobrazbe ne more vzeti nihče, je pa nujno za zaposlitev oz. življenje.
Spoštovano vodstvo šole, profesorski zbor in dijaki/nje, NAJ VAS OBJEMA ZDRAVJE IN SREČA
SUAŠ GENERACIJA 1969-1973